KATEGORIE

BLOG

BLOG
Komunia Św, przyjęcie, dom, restauracja, dekoracje
2017 05

Pierwsza Komunia Święta

Gdzie i jak zorganizować przyjęcie?

Pierwsza Komunia Święta to ważne wydarzenie nie tylko w życiu każdego dziecka, ale i całej rodziny, a w szczególności rodziców. To właśnie rodzice czuwają nad przygotowaniami do sakramentu, organizują przyjęcie, pilnują idealnego przebiegu całości, decydują w jakiej formie i gdzie odbędzie się komunijne przyjęcie. Na pewno warto się do tego wydarzenia odpowiednio przygotować i z wyprzedzeniem zaplanować przyjęcie komunijne.  Poniżej kilka wskazówek jak powinno wyglądać takie przyjęcie.

 • Budżet - Organizacja przyjęcia komunijnego to spore przedsięwzięcie pod względem finansowym. Dlatego zanim zaczniemy planować komunijny obiad ustalmy kwotę, którą możemy przeznaczyć na zorganizowanie przyjęcia komunijnego dla dziecka.
  Trzeba wziąć pod uwagę miejsce, w którym będzie się odbywała uroczystość (może być w domu lub w restauracji), zaproszenia komunijne, dekoracje, zakup stroju dla dziecka (alby, sukienki, garnitury, w zależności co w danej parafii jest preferowane) oraz różnego rodzaju dodatki komunijne, jak: buty czy wianek komunijny. 
  Pamiętajmy, że drogie przyjęcie komunijne wcale nie musi być bardziej udane od tego urządzonego w wersji ekonomicznej. Najważniejsza jest dobra atmosfera i odpowiednia organizacja! W ten sposób sprawimy, że ten dzień będzie wyjątkowy zarówno dla dziecka, jak i dla zaproszonych gości.
 • Dom czy restauracja - zanim wybierzemy miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie komunijne najpierw należy sporządzić listę gości. Pozwoli nam ona zdecydować czy możliwe będzie zorganizowanie uroczystości w mieszkaniu lub domu, czy konieczne będzie wynajęcie lokalu.
  Jeśli planujemy na Pierwszą Komunię Świętą zaprosić jedynie najbliższą rodzinę możliwe, że uda się urządzić obiad w domu. Rozwiązanie to jest tańsze, niż przyjęcie w restauracji, ale wiąże się z większą ilością obowiązków. To na rodziców spadnie obowiązek dokonania zakupów, przygotowania obiadu i menu na komunię, dekoracji stołu i po uroczystości - sprzątanie. Oczywiście urządzając przyjęcie komunijne w domu można skorzystać z cateringu. Co prawda koszty wtedy wzrosną, ale i tak będą niższe niż urządzenie obiadu w restauracji.

  Z kolei przyjęcie komunijne w restauracji to idealne rozwiązanie dla osób, które planują dużą uroczystość lub nie mają wystarczająco dużego pomieszczenia, aby urządzić komunię w domu. Rozwiązanie to ma wiele plusów. Rodzice mogą poświęcić więcej czasu zaproszonym gościom i oczywiście dziecku, nie muszą martwić się o ugotowanie i podanie obiadu, a dekoracje komunijne zazwyczaj są już wliczone w cenę. Niewątpliwie minusem takiego rozwiązania jest cena, które będzie zdecydowanie wyższa niż przy urządzaniu obiadu w domu. Ceny za zorganizowanie przyjęcia komunijnego w restauracji lub w domu weselnym wahają się od 80 do 250 zł za osobę w zależności od restauracji, menu i regionu.
  Dodatkowym minusem tej opcji może być fakt, że salę trzeba rezerwować przynajmniej rok wcześniej, a w niektórych restauracjach nawet półtora roku! 

 • Zaproszenia - Po sporządzeniu listy gości, znamy już liczbę zaproszeń. Zaproszenia można zakupić w wielu sklepach. Posiadają one okazjonalne ilustracje i gotowy, wydrukowany ozdobną czcionką tekst. Można także zamówić zaproszenia komunijne w punktach małej poligrafii lub online wtedy sami komponujemy ich treść i dobieramy symbolikę. Ponadto zaproszenia można wykonać samemu. Ta ostatnia propozycja może być świetną zabawą, jeśli do współpracy zaangażujemy dziecko i pozwolimy mu wziąć udział w projektowaniu zaproszenia. Z pewnością poczuje się docenione i będzie wdzięczne, że mogło pomóc w organizacji przyjęcia.

  Zaproszenia komunijne najlepiej wręczać osobiście. Tak jest bardziej elegancko. Należy to zrobić na około miesiąca przed terminem uroczystości. Jeśli musimy wysłać zaproszenia komunijne pocztą, też zróbmy to z dużym wyprzedzeniem, aby ci, którzy z jakichś powodów nie będą mogli przyjechać, zdążyli nas o tym powiadomić.

  Na przyjęcie komunijne warto zaproś tylko te osoby, których obecność jest ważna dla Twojego dziecka. Nie powinno się zapraszać na taką uroczystość ludzi, których dziecko prawie nie zna lub nie lubi.

 • Dekoracje - dekoracje na komunię powinny być przede wszystkim delikatne i subtelne, tak aby pasowały do charakteru uroczystości. Kolorami, które królują wśród trendów komunijnych jest oczywiście biel najczęściej połączona z zielenią, pudrowy róż, mięta i inne odcienie pastelowych barw.
  Oczywiście jeśli zdecydowaliśmy się na przyjęcie w restauracji zakup dekoracji nas nie interesuje, skupiamy się tylko na przekazaniu wytycznych, jak mniej więcej chcielibyśmy aby to wyglądało lub wybieramy już z gotowych propozycji.
  W przypadku organizacji przyjęcia w domu sami wybieramy i kupujemy dekoracje. Najważniejszym elementem do dekoracji na komunię będzie oczywiście stół, przy którym zasiądą goście do uroczystego obiadu po mszy świętej. Warto zadbać, aby na stole pojawił się biały obrus, jednolita zastawa i elementy dekoracyjne w postaci małych bukietów ze świeżych kwiatów. Na każdym talerzyku powinna pojawić się serwetka lub z jego lewej strony, aby prezentowała się elegancko możemy ją odpowiednio złożyć. Ciekawym elementem ozdabiającym będą małe świeczki. Tworzą one nastrojowy klimat i ładnie wyglądają na zdjęciach. 

  Oprócz dekoracji stołu warto ozdobić pokój, w którym będą bawiły się dzieci. Najprostszym sposobem będzie zakup balonów w białym kolorze. Dzieci je uwielbiają, a dzięki niskiej cenie możemy w szybki i prosty sposób samodzielnie zrobić ciekawe ozdoby na komunię. Dodatkowo do każdego balona możemy zawiązać kolorową tasiemkę, w ten sposób ożywimy białe lub pastelowe dekoracje. Na ścianie można też zawiesić papierową girlandę z napisem Pierwsza Komunia Święta i imieniem dziecka. 
  Pamiętajmy - niezależnie od pomysłu, dekoracje komunijne nie powinny przytłaczać mieszkania, potrzebny jest umiar i dobry smak.

 • Menu - wybór menu na komunię wbrew pozorom wcale nie jest łatwym zadaniem. Najczęściej jest to dwudaniowy obiad zakończony deserem. Oprócz tego obowiązkowo muszą pojawić się przystawki, napoje zimne i ciepłe oraz tort. Tradycyjne potrawy zdecydowanie królują na przyjęciach komunijnych, co prawda niektórzy rodzice wolą nowoczesne i bardziej urozmaicone dania, ale klasyka nadal dominuje. Dlatego najpopularniejszą zupą jest rosół, a na drugie danie pojawiają się ziemniaki, surówka ze świeżych warzyw oraz kotlet schabowy lub de volaille. W roli deseru idealnie sprawdzają się lody lub mus z owoców np. ze świeżych truskawek. Często tuż po obiedzie podaje się tort i szampana (dla dzieci oczywiście szampan bezalkoholowy). 

  Wśród przystawek do najpopularniejszych należą: rolada szpinakowa z łososiem, sałatka grecka, jajka faszerowane, nuggetsy z kurczaka. Oczywiście na przyjęciu komunijnym nie może zabraknąć owoców i słodkości, najczęściej są to ciasta i babeczki. Ich wybór zależy od upodobań smakowych. Jeśli wybieramy obiad w restauracji możemy się zdecydować na większą ilość dań gorących, jednak warto pamiętać, że komunia nie jest weselem i nie trwa całą noc, dlatego menu warto wybierać rozsądnie.

 • Alkohol tak czy nie?? - organizując przyjęcie komunijne stajemy przed poważnymi dylematami. Jednym z nich jest kwestia podawania alkoholu w trakcie tego, bądź co bądź, dziecięcego święta. Przeciwny obecności alkoholu na przyjęciu komunijnym jest przede wszystkim Kościół. Kapłani podczas nabożeństwa nawołują do wstrzemięźliwości – przecież impreza przeznaczona jest dla dziecka i z myślą o nim. Na pewno pod żadnym pozorem nie można próbować oszukać dziecka – picie alkoholu na stronie lub przelewanie go do butelek po innych napojach jest absolutnie niewskazane. Lepiej już pić jawnie – przynajmniej nie uczymy dziecka tchórzostwa oraz różnych technik kamuflażu złego postępowania.

  Nic złego nie będzie w podaniu alkoholu do obiadu – jeden kieliszek szampana lub wina na wzniesienie toastu za zdrowie i szczęście najważniejszego tego dnia – dziecka. 
  Najlepszym wyjściem jest znalezienie złotego środka. Niestety zapraszając różne osoby i znając ich przyzwyczajenia, znalezienie tego środka może być bardzo trudne. Uważajmy jednak, żeby dziecko zapamiętało swoją komunię jako coś wyjątkowego, żeby czuło się tego dnia w centrum uwagi. 

Podsumowując - jeśli zdecydujecie się na przyjęcie w domu, poniżej kilka wskazówek przy ułożeniu zastawy i serwowaniu potraw:

                                                             stołowy savoir vivre


Jeśli, któryś z powyższych sztućców czy kieliszków nie używamy, to po prostu pomijamy je zachowując kolejność pozostałych.

Wszystkie potrawy i napoje należy podawać we właściwej temperaturze: potrawy i napoje gorące w temp. ok. 55 stopni C, a potrawy i napoje zimne, dobrze schłodzone, zaś talerze, półmiski, szklanki i filiżanki stosownie do rodzaju potrawy lub napoju – wygrzane lub chłodne.

Zakąski najlepiej podać na dużych półmiskach. Zupy czyste i kremy należy podawać w bulionówkach, czyli filiżankach z dwoma uszkami. Bulionówki postawione na spodkach z łyżeczką przynosi się na tacy do stołu. Do zup czystych i zup-kremów podaje się dodatki w postaci pasztecików, diablotek, groszku ptysiowego. Podaje się je na oddzielnych małych talerzykach.

Najwygodniejszym sposobem podawania drugiego dania jest przyniesienie z kuchni talerza z nałożoną potrawą.

Ciasta i torty podaje się na talerzyku deserowym w ten sposób, aby grubsza część znajdowała się na wprost górnej części talerzyka. Widelczyki do ciast i tortów powinny być uprzednio wyłożone na stole lub ewentualnie dołączone do talerzyków.

Musy i galaretki podaje się w kompotierkach ustawionych na talerzyku z dołączoną łyżeczką. Lody należy podawać w pucharkach szklanych lub metalowych ustawionych na talerzyku z dołączoną łyżeczką do lodów.

Przy podawaniu kawy należy pamiętać o dzbanuszku z mlekiem i cukiernicy z łyżeczką.

 

Dodaj swój komentarz

Liczba komentarzy: 2

 • User Avatar
  Homibousfus 2019-03-06 04:14:20

  Bank loan officers mortgage training Home loan lenders for bad credit <a href=http://kadri.com.ua/na-lajfe-dengi-v-dolg/>На лайфе деньги в долг</a> Pfc loan application form Advantage loans inc fayetteville nc zip Equal housing lender poster size <a href=http://kadri.com.ua/bank-alyans-otzyvy/>Банк АЛЬЯНС отзывы</a> Rural development loan rates montana Stop payment payday loans Safe fast cash loans <a href=http://kadri.com.ua/kak-poluchit-kredit-v-banke-rnkb/>Как получить кредит в банке рнкб</a> Mister maker va home loans <a href=http://kadri.com.ua/dengi-pod-procenty-forum/>Деньги под проценты форум</a> Stock loan negative rebate short Uan pf account now loans Lenders only payday cash advance bad credit <a href=http://kadri.com.ua/kreditnye-dengi-harakteristika/>Кредитные деньги характеристика</a> How to pay my pnc auto loan online <a href=http://kadri.com.ua/dengi-v-kredit-lajf/>Деньги в кредит лайф</a> George lattouf capital first loans <a href=http://kadri.com.ua/dengi-na-kartu-v-novaya-kahovka/>Деньги на карту в Новая Каховка</a> Private residential bridge loans Cash loans online fast review Manav sampada jharkhand registration loans <a href=http://kadri.com.ua/gde-mozhno-vzyat-zajm-na-kartu/>Где можно взять займ на карту</a> New home loans rates Money loans without bank account Homes loans for poor credit <a href=http://kadri.com.ua/kredit-ot-delta-banka-ukraina/>Кредит от дельта банка украина</a> The loanable funds market is best described as bringing together <a href=http://kadri.com.ua/oformit-kredit-ukrsibbank-ukraina/>Оформить кредит укрсиббанк украина</a> Home loans credit unions Firstmark services self loan application Real cash loans fast Canara bank personal loan bsnl Sanchaya kosh loan companies Home renovation mortgage loans Benugo va home loans <a href=http://kadri.com.ua/srochno-vzyat-kredit-onlajn-u-chastnogo-investora-ukraina/>Срочно взять кредит онлайн у частного инвестора украина</a> <a href=http://kadri.com.ua/kupit-avtomobil-bu-v-kredit-ukraina/>Купить автомобиль бу в кредит украина</a>
  Bank of america cash advance Car loan for bad credit toronto Mortgage loan rates refinance Chico personal loans Supreme lending loan officers edmond ok Shaun thomas aurora loan services Quick non status loans no credit Native american loans oregon <a href=http://kadri.com.ua/vzyat-kredit-halva/>Взять кредит халва</a> Loan officer entry level salary Best bridge loan rates Chase loans rates Caracteristicas de disputa personal loan Usda max loan amount <a href=http://kadri.com.ua/rasschitat-kredit-levoberezhnyj/>Рассчитать кредит левобережный</a> Home loans for bad credit nhs <a href=http://kadri.com.ua/kredit-nalichnymi-shostka/>Кредит наличными шостка</a> Rate of interest in personal loan for sbi Westpac png home loans Autodeterminacion o realizacion personal loans Get cash now loans personal loan Loans company in monroe la Loans online nashville tn Personal loan bad credit no checking account First bank hugo ok home loans Get loans the same day <a href=http://kadri.com.ua/kredit-na-1000-grn/>Кредит на 1000 грн</a> Mvp cash advance clovis ca jobs Pcc rock creek registration loans Borrowing money cash flow Low interest payday loans uk lenders Gemsa loan services houston <a href=http://kadri.com.ua/monobank-telefon-goryachej-linii/>Монобанк телефон горячей линии</a> <a href=http://kadri.com.ua/nuzhen-kreditnyj-donor/>Нужен кредитный донор</a>

 • User Avatar
  GregoryMok 2018-12-29 03:46:49

  Online dating apps:
  <a href=http://mutsellis.ga/best-black-porn-galleries-997126.html>First messages online dating examples</a> <a href=http://larim.ga/model-in-porn-954916.html>Free online wedding save the date templates</a> <a href=http://lysiekilsa.gq/alix-amillion-porn-751507.html>Apply online for date of birth certificate</a> - So, after a few years of on line dating on various websites, I decided to give GSM one more go. I knew there was someone out there who when I met, would knock me off my feet, who looked better than their photos !! and who made the world stop when she walked into the room, and that's exactly what happened on the 19th of November 2011.
  http://intellineto.cf

  <a href=http://needlessly.cf/brasser-porn-232142.html>Online dating ukraine</a>
  <a href=http://apriokosens.tk/itaian-porn-star-555870.html>Online dating services for seniors</a>
  <a href=http://suicard.ga/porn-british-teens-66796.html>Free interracial online dating sites</a>

  http://idnnesvingen.ga

  <a href=http://algorun.top/fr3175><img src="https://images.unsplash.com/photo-1543980912-6335bb9f62db?ixlib=rb-1.2.1&ixid=eyJhcHBfaWQiOjEyMDd9&auto=format&fit=crop&w=500&q=60"></a>

  http://cupiud.ga